Laboratorij skozi čas

Oglejte si zgodovino LMK vse od leta 1946 pa do danes skozi zgodbo in slikovni prikaz.

• 1946

Prva iniciativa

Prva iniciativa za vzpostavitev laboratorija za elektrotermijo in začetek raziskovalnega področja elektrotoplote, ki ga vodi prof. dr. Roman Poniž.

• 1954

Laboratorij za elektrotermijo

Ustanovitev Laboratorija za elektrotermijo pod vodstvom prof. dr. Romana Poniža in prof. dr. Alojzija Permeta na Stari tehniki na Aškerčevi cesti.

• 1973

Kontrola kakovosti

Kontrola kakovosti je v tem obdobju postala pomembno orodje za zagotavljanje kakovosti izdelkov. Laboratorij, dejaven na tem področju, se preimenuje v Laboratorij za elektrotermijo in kontrolo kakovosti. Laboratorij vodi prof. dr. Alojzij Perme, pomemben član je prof. dr. Ivo Turk.

• 1981

Državno pooblastilo za preskušanje stikal

Pridobitev državnega pooblastila za preskušanje stikal ter gospodinjskih in podobnih električnih aparatov.

• 1992

Razdelitev laboratorija

Laboratorij se razdelil na Laboratorij za elektrotermijo in Laboratorij za Metrologijo in kontrolo kakovosti.

• 1997

Nova študijska smer - Tehniška kakovost

Laboratorij v sodelovanju z Univerzo v Glasgowu, Univerzo v Nürnbergu in Tehniško univerzo na Dunaju pripravi novo študijsko smer na Fakulteti za elektrotehniko - študijski program Zagotavljanje kakovosti (današnja Tehniška kakovost).

• 1997

Akreditacija laboratorija

Laboratorij se akreditira tako pri Slovenski akreditaciji kot tudi pri nizozemski akreditacijski službi RvA in postane prvi akreditirani univerzitetni laboratorij v Sloveniji. Obenem pa tudi drugi slovenski akreditirani laboratorij nasploh.

Združitev v LMK

Združitev Laboratorija za električna merjenja in Laboratorija za Metrologijo in kontrolo kakovosti v Laboratorij za Metrologijo in kakovost. Predstojnik laboratorija postane prof. dr. Janko Drnovšek, ki nasledi prof. dr. Alojza Permeta.

Nacionalni etalon za termodinamično temperaturo

Urad RS za meroslovje podeli laboratoriju naziv nosilca nacionalnega etalona za termodinamično temperaturo.

INCOLAB

Laboratorij postane koordinator največjega slovenskega EU projekta v sklopu 5. Okvirnega programa EU (INCOLAB).

Referenčni etalon za vlažnost

Urad RS za meroslovje podeli laboratoriju naziv nosilca referenčnega etalona za vlažnost.

BIPM

Laboratorij obišče direktor Mednarodnega urada za mere in uteži BIPM (Bureau International des Poids et Mesures) profesor Andrew Wallard.

Nacionalni etalon za vlažnost

Urad RS za meroslovje podeli laboratoriju naziv nosilca nacionalnega etalona za vlažnost.

Obnova pedagoškega laboratorija

Laboratorij z ogromno lastnega načrtovanja in dela obnovi pedagoški laboratorij.

Do danes preko 700 raziskav

Do leta 2015 je bilo v laboratoriju je bilo za domače in tuje naročnike izvedenih preko 700 raziskav, dokumentiranih na več kot 12600 straneh.